Home Nejnovější fotografie Galerie autorů Akce, články, novinky Mapa Moravského Toskánska Obce - přehled služeb Kde fotit Kalendář 2022 Nabídka fotoobrazů Víno Moravské Toskánsko Workshop Moravské Toskánsko Fotografování s průvodcem Webcam Kontakt

Moravské Toskánsko a Slovácko

Zajímali jste se někdy o rozdíly mezi oblastmi na jihu Moravy? Věnoval jsem tomu pár hodin a z dostupných zdrojů dal dohromady toto porovnání.

Občas mě překvapí, kolik lidí se zapojí do diskuse nebo si vytvoří vlastní názor, aniž by si o dané problematice zjistili fakta. Platí to o komentářích pod články na zpravodajských serverech, o příspěvcích na sociálních sítích a dokonce se nevyhýbá ani akademicky vzdělaným lidem. Rozumím tomu, že žijeme v uspěchané době a informace se na nás valí doslova ze všech stran. A náš mozek má tendenci vytvářet si kognitivní zkratky - šetří energii, protože vyhodnocovat mnoho informací je náročné.

Jedna z takových zkratek se týká i Moravského Toskánska, které občas bývá zaměňováno za Moravské Slovácko, přesněji Slovácko. I proto vznikla interaktivní mapa Moravského Toskánska.


Oblast Moravského Toskánska

Oblast Moravského Toskánska

Jak ale ukázal čas, pro rozlišení těchto pojmů to nestačí. Část problému spočívá na Moravském Toskánsku, je to pojem relativně nový. Druhá část problému je v jisté zamlženosti pojmu Slovácko. Existuje spousta výkladů, ale neexistuje jeho jednoznačná mapa. Na téma mapy Slovácka existuje dokonce 106 stránková diplomová práce Bc. Petra Bureše, která jmenuje velké množství historických pramenů a vymezuje oblast Slovácka podle několika různých kritérií: podle etnografických charakteristik, podle krojů, podle nářečí či dokonce i podle vinařských oblastí. Ale ani tato rozsáhlá práce nedává jednoznačnou odpověď.

Vyšel jsem proto z mapy tvořené jednotlivými body zájmu publikované na webu slovacko.cz, jako jediného široké veřejnosti dostupného zdroje. Ano, jsem si vědom, že tuto "definici" oblasti Slovácka lze změnit přidáním jediné lokality a proto se platnost mnou užitých dat vztahuje k červnu 2021.


Průnik Moravského Toskánska a Slovácka

Následující obrázek ukazuje Moravské Toskánsko (žlutý odstín) a severozápadní okraj Slovácka (modrý odstín). Překrývající se část (zelenavý odstín) tvoří poměrně malý průnik.
Průnik oblastí Moravského Toskánska a Slovácka

Slovácko samozřejmě pokračuje daleko za naši mapu, směrem na východ, jihovýchod a jih. Tam leží Uherské Hradiště, Strážnice a Hodonín. V těchto částech však romanintcky zvlněnou krajinu střídá rovinaté údolí, kterým protéká řeka Morava.

Naopak Moravské Toskánsko, definované jako vlnitá část jižní Moravy, pokračuje na jihozápad, západ a na sever. Tam leží Velké Bílovice, Velké Pavlovice, Boleradice, Slavkov u Brna, Bučovice a Litenčice.


Moravské Toskánsko přidává důvod k návštěvě oblasti

Je třeba říci, že Moravské Toskánsko Slovácku nic nebere. Naopak. Ke stávajícím důvodům k náštěvě oblasti, kterými jsou: víno, folklór a lidové tradice, přidává další důvod: malebnou krajinu, kterou jsme definovali jako vlnitou část jižní Moravy.

Přijedete se na vlnky Moravského Toskánska podívat i vy?
Copyright © 2016 - 2022 Emil Čelustka - Moravské Toskánsko / Moravian Tuscany