Home Nejnovější fotografie Galerie autorů Akce, články, novinky Mapa Moravského Toskánska Obce - přehled služeb Kde fotit Kalendář 2022 Nabídka fotoobrazů Víno Moravské Toskánsko Workshop Moravské Toskánsko Fotografování s průvodcem Webcam Kontakt

5 tipů pro návštěvu Moravského Toskánska

Jaro je tady a s ním i vrchol zájmu fotografů o návštěvu Moravského Toskánska. Váš zájem k tuto jedinečně vlněnou oblast Jižní Moravy nás moc těší a proto jsme pro vás připravili pár tipů jak se v Moravském Toskánsku chovat, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat. Pokud se našich rad budete držet, zpříjemníte tím pobyt nejen sobě, ale i ostatním.


1. tip: Přijeďte před svítáním či před západem slunce

Většina fotografií, které můžete vidět na našem webu, byla pořízena ráno či večer. Jen zřídka se podaří pořídit skvělou fotografii během dne a snad všechny takové byly pořízeny za nízké až střední oblačnosti přecházející přes krajinu.

Pokud chcete krajinu Moravského Toskánska fotit či obdivovat takovou, jak ji znáte z fotografií autorů Moravského Toskánska, musíte si ráno přivstat a být na místě nejlépe ještě před svítáním. S východem slunce začíná tzv. zlatá hodinka a právě během ní je možné vyfotit či spatřit všechnu tu krásu.

Podobně je tomu večer, na místě je třeba být o něco dřív a počkat na vývoj situace. Zlatá hodinka začíná hodinu před západem slunce, ale s ohledem na místní podmínky doporučujeme být na místě ještě dříve. Přibližně 2 hod před západem slunce.

Moravské Toskánsko - Kvetoucí Šardické biopásy

2. tip: Neparkujte v zálivech

Díky vinařům a zemědělcům má mnoho místních cest v Moravském Toskánsku asfaltový povrch. Ale pozor! Takzvané zálivy, místa kde je úzká asfaltová cesta rozšířená, slouží k vyhýbání protijedoucích vozidel! V žádném případě né na parkování.

Kritická situace je především na cestě od Šardic, přesněji od vrakoviště Rajčatárna, směrem do Stavěšic. Cesta je poměrně frekventovaná, místní si tudy zkracují cestu a zálivy potřebují volné.

Když už chcete zastavit, doporučujeme úplně či alespoň částečně mimo záliv. Na většině míst to jde.


3. tip: Nikdy neparkujte na obou stranách cesty

Pamatujte na to, že místní cesty jsou určené především pro zemědělce a ti se po nich nezřídka pohybují s velmi rozměrnou technikou - traktory a kombajny. Pokud parkujete na jedné straně cesty, vyhnou se vám po druhé straně. Ale pokud zaparkuje jedno auto na jedné straně a druhé na opačné straně, přesně tím vymezíte šířku průjezdu a objetí jim znemožníte. Těžko se pak divit, když se na vás budou zlobit.

Často je řešení velmi prosté. Stačí zaparkovat o pár (desítek) metrů dál a vrátit se na místo pěšky.


4. tip: Choďte pěšky

Nebuďte líní, nebuďte bezohlední, nemusíte dojet až na místo focení. Žádná vzdálenost v Moravském Toskánsku není tak velká a žádný kopeček není tak vysoký, abyste na něj nedošli pěšky. Zaparkovat u cesty a jít pár desítek či stovek metrů pěšky zvládne každý zdravý člověk.

Moravské Toskánsko - Údolí Svatobořického potoka

5. tip: Odpadky si odvezte domů

Každý ví, že plastové láhve a další odpadky do přírody nepatří. Ale zákazy a hrozby pokutou moc nefungují. Nám se líbí, že rakušáci to v horách zkouší pozitivně, s poděkováním. A docela jim to funguje. Proto to zkusíme parafrázovat:

Děkujeme, že své odpadky odvážíte zpět domů.


Něco navíc?

Nakoukněte do sekce Kde fotit, ve které najdete podrobný popis 6 vybraných fotografických lokací v Moravském Toskánsku.

Pokud se zdržíte déle, mohla by se vám hodit naše stránka s informacemi o restauracích a ubytování - Obce Moravského Toskánska.

Copyright © 2016 - 2022 Emil Čelustka - Moravské Toskánsko / Moravian Tuscany