HomeOblast Moravské ToskánskoMapa Moravského ToskánskaObce - přehled služebKde fotitGalerie fotografiíAkce, články, novinkyKalendář Moravské Toskánsko 2024Workshop Moravské ToskánskoFotografování s průvodcemNabídka fotoobrazůVína Moravské ToskánskoWebcamKontakt
Článek jsem převzal z webu celustka.com.

25 tipů pro výběr stativu

Tipy pro výběr skutečně kvalitního stativu, který vám bude dělat radost, nosím v hlavě už delší čas. Hlavním popudem pro sepsání těchto 25 tipů byla spousta exotických (taky)stativů, se kterými někteří z vás dorazili na společné workshopy. Srdce mi to láme, když vidím, jak vedete marný boj se špatně fungujícím stativem, zatímco skvělé okamžiky a jedinečné světlo vám mizí v nenávratnu.

V rámci přípravy na tohle povídání jsem si poctivě prošel více než 12 různých popisů jak vybírat stativ na webech českých i zahraničních prodejců. Všechny mají společného jmenovatele: prodejci musí prodat všechno nabízené zboží a nemůžou vám prozradit, na co skutečně si dát při výběru stativu pozor. Ostatně, byli by sami proti sobě. Když si koupíte něco, s čím nebudete v praxi spokojení, přijdete si za čas koupit jiný, většinou dražší stativ.

Ale ani hledání u píšících fotografů nepřineslo o moc lepší výsledky. Ano, jsem si vědom individuálních požadavků toho kterého fotografa a také vlivu konkrétních druhů fotografie právě na volbu stativu a stativové hlavy. Nebude řeč o speciálních potřebách pro makrofotografii, stereofotografii, užívání ve studiu ani o spoustě dalších fotografických oborů, disciplín a potřeb. Technicky obsáhnout by to mohla jen kniha a zbytečně dlouhé povídání by vám jen zamotalo hlavu.

V následujícím textu se proto omezím na požadavky a potřeby fotografa krajiny, který se stativem také dost cestuje a ještě hůř - nosí ho sebou do hor.

Kulové stativové hlavy
Kulové stativové hlavy Gitzo a Acratech

1. tip: Věnujte výběru čas, vybírejte s rozvahou

Přiznám se, že i moje první stativy byly v mnoha ohledech problematické až nefunkční a díky tomu se jednalo o téměř vyhozené peníze. Proto když jsem koncem roku 2010 vybíral stativ, věnoval jsem tomu opravdu hodně času. Dal jsem si dohromady všechny své požadavky na stativ a sepsal si je. Také jsem si sepsal všechny obvyklé způsoby použití a typy fotografií, které budu se stativem pořizovat. To sepsání (ta vizualizace) je velmi důležité, udělejte to.

Pečlivě zvažte, zda vašim požadavkům vyhoví jeden stativ či zda nebude lepší pořídit stativy dva. Především rozměry a váha totiž definují dva protipóly: profi stativy a cestovatelské stativy. Od profi stativu očekávám především skvělou stabilitu a komfort ovládání, větší rozměry a vyšší váha nejsou až tak podstatné. Naopak od cestovatelských stativů očekávám hlavně malé rozměry, především ve složeném stavu, a nízkou váhu. Stabilita a komfort jdou často stranou. V praxi si asi všichni přejeme stabilitu a komfort při nízké váze a malých rozměrech. Jde to, jen je třeba víc hledat a být připraven za to zaplatit o něco vyšší cenu.

Stativ, který jsem vybral a pořídil v roce 2011, dodnes mám a používám a až na pár drobných oděrek je stále jako nový. Všechno funguje, nic se nepokazilo, nic se nezlomilo, nic jsem nemusel vyměnit. Za ty roky ho používám už se 3. tělem, protože já rozhodně nepatřím mezi ty, co techniku střídají každé dva roky. Chci tím říci, že se vyplatí dát si tu práci, vybrat špičkový produkt a možná za něj zaplatit i o něco víc. Při slušném zacházení vás bude při užívání jen těšit a bude vám sloužit dlouhou dobu.


2. tip: Vybírejte nohy a hlavu zvlášť

Výrobci chtějí především prodat a jednou z důležitých prodejních strategií je prodat kompletní stativ, tedy nohy a hlavu společně. Stačí si prohlédnout stránky několika výrobců a hned bude jasné, jak důležité to pro ně je, i kdyby se dušovali opakem sebevíc. A neváhají vás motivovat k nákupu celku výhodnější cenou než kdyby jste si jejich nohy a hlavu vybrali zvlášť. Jenže co je dobré pro výrobce a prodejce, nemusí být dobré pro nás fotografy.

A proto radím: vybírejte nohy a hlavu zvlášť. A klidně od dvou různých výrobců. Existuje jen jeden šroub, kterým se spojují nohy s hlavou: 3/8 palce. Oddělený výběr vám otevírá možnost volit z více typů a variant to nejlepší právě pro vaše potřeby.

Pokud má stativ nahoře, obvykle na středové tyči, šroub 1/4 palce, je tento určený pro přišroubování přímo těla fotoaprátu, nikoli stativové hlavy. A to je cestovatelský stativ plný kompromisů..


3. tip: Stativová destička je důležitější, než si myslíte

Většinou je součástí hlavy a většina začátečníků jejímu výběru nepřikládá velký význam. A přitom destička může být permanentním zdrojem problémů. Možná se vám stalo nebo jste to alespoň viděli: fotograf v zápalu zapomene povolit kulovou hlavu a otočí foťákem na jednu či druhou stranu. Jenže osou otáčení se stane šroub, kterým je destička připevněna k tělu fotoaparátu. Nejčastěji se to stává u právě cestovatelských stativů s maličkou destičkou se šroubem s malou hlavou, který navíc není možné dotáhnout třeba mincí. V lepším případě je to jen otravné, v horším navíc poškrábete tělo fotoaparátu.

Doporučuji vybírat raději větší stativové destičky, které mají korkový nebo alespoň gumový povrch. Nejlepší je ale řešení, kdy destička je přímo tvarovaná na tělo fotoaparátu tak, že právě díky jejímu vytvarování je mechanicky nemožné otočit fotoaparátem na ose šroubu stativové destičky. Tyto "profi" destičky spolehlivě poznáte podle výstupků kopírujících tělo fotoaparátu a šroubu s hlavou s vnitřním šestihranem (imbusem). Počítá se totiž s tím, že budou dlouhodobě přišroubovány k jednomu zařízení.

Tvarovaná stativová destička Acratech Tvarovaná stativová destička Acratech na stativovou objímku Tvarovaná stativová destička Acratech na stativovou objímku velkého teleobjektivu

4. tip: Vyberte si kompatibilní upínací systém

Když už vybíráte, doporučuju vybrat hlavu s upínacím systémem kompatibilním s Arca-Swiss, který se stal standardem. Získáte tak možnost použít stativové destičky různých výrobců se svým stativem nebo naopak posadit svůj foťák na kterýkoli kompatibilní stativ.


5. tip: Budete potřebovat více stativových destiček

Na to se často zapomíná... Stativovou destičku je třeba mít nejen na každém vašem těle, ale také na každém teleobjetivu se stativovou objímkou. Nechcete přece trávit čas během svítání tím, že budete jednu destičku šroubovat z těla na teleobjektiv a zase zpět při každé výměně skla. K dnešnímu dni mám 3 různě dlouhé teleobjektivy a dvě různá těla, celkem tedy 5 upínacích destiček od 2 výrobců. I proto je kompatibilita s Arca-Swiss tak důležitá.


6. tip: Zvažte pořízení tzv. L-plate na tělo fotoaparátu

Tahle praktická destička (L-plate) má skutečně tvar L a díky tomu umožní uchytit fotoaparát s širokoúhlým objektivem ve vodorovné i svistlé pozici (delší a kratší strana L). L-plate je pak na fotoaparátu připevněna prakticky trvale a chrání tělo před případným poškozením. U fotoaparátů Sony a7 navíc o pár milimetrů prodlužuje výšku těla a řeší problém "přebývajícího malíčku".

Předností L-plate je, že je vyrobena na konkrétní tělo a perfektně padne. Při focení záběru na výšku odpadá problematické otáčení kulové hlavy do výřezu. Prostě stačí sáňky povolit a upnout fotoaparát za kratší stranu L.

Nevýhod je víc. Nepřevažují, jen je třeba s nimi počítat. L-plate je vyrobena na konkrétní tělo a její přešroubování na jiné tělo nemusí být možné. Dokonce i dvě generace stejného výrobce a stejné řady fotoaparátu nemusí mít stejně tvarované tělo. Pořizovací cena L-plate je i několikanásobně vyšší než tuctové upínací destičky bez tvarování. A neposlední řadě, spousta výrobců umisťuje konektory na levou stranu těla. Všechny L-plate se konektorům vyhýbají takže je možné mít připojený kabel i když je na těle L-plate. Ale už nemusí být možné mít fotoaparát upnutý za kratší stranu L a současně používat kabelovou spoušť. To je ostatně i můj problém, který jsem odhalil až při prvním fotografování s širokoúhlým objektivem na výšku.

Řešením je například luxusní provedení L-plate s výsuvnou kratší stranou. Mezi upínací destičkou a tělem fotoaparátu se tak vytvoří prostor pro zapojení kabelu. Druhá možnost je tzv. L-bracket. Nejedná se o nic jiného než samostatné L s upínacími sáňkami. Sáňky připevníte na vodorovnou část L-plate nebo tvarovou destičku a celou soustavu upnete do sáněk stativové hlavy za druhou část L-bracketu. Je to sice kus železa navíc, ale mezi tělem a sáňkami hlavy je dostatek místa pro všechny kabely a focení na výšku je velmi pohodlné. A pokud to konkrétní provedení L-plate dovolí, můžete tu svislou část odšroubovat a prostě ji nechat doma.

Tvarovaná stativová destička RRS L-plate Tvarovaná stativová destička RRS L-plate Tvarovaná stativová destička RRS L-plate Acratech L-bracket

7. tip: Extra vlastnosti L-plate a upínacích destiček

Dobrá L-plate či tvarová upínací destička má nejen 1/4" šroub, kterým ji připevníte k tělu foťáku, ale také na spodní straně díru s 1/4" závitem pro přišroubování např. popruhu přes rameno. Odpadá tedy nutnost odšroubovat L-plate/destičku pokaždé když chcete použít popruh.

Další vychytávkou je očko nebo hrazdička pro upevnění kotvičky peak design. Pozor, očko musí být v takovém místě, aby kotvička nebránila upnutí foťáku do sáněk stativové hlavy.

Asi nejnovější vychytávkou je užití armádního systému QD (Quick Detach) firmy Magpul. Jedná se o speciálně upravenou zdířku, do které zapadá QD trn připevněný na popruhu. Systém pro fototechniku použila poprvé firma RRS na svých L-plate destičkách, ale už se začínají objevovat výrobky dalších výrobců vybavené zdířkou QD systému.

Tvarovaná stativová destička RRS L-plate Tvarovaná stativová destička RRS L-plate s QD popruhem Tvarovaná stativová destička RRS L-plate s QD popruhem

8. tip: Zvažte výměnu nohy teleobjektivu

Je až s podivem, že na to velcí výrobci nepřišli už dávno. Stačilo by do nohy teleobjektivu udělat po stranách drážky kompatibilní s Arca-Swiss a už by nebylo potřeba pořizovat stativovou destičku na teleobjektiv. Než jim to dojde, je možné si místo upínací destičky na nohu teleobjektivu pořídit výměnnou nohu specializovaného výrobce jako je Wimberley, Kirk nebo RRS. Noha těchto výrobců ušetří váhu i místo ve fotobatohu, má drážky Arca-Swiss a vychytávky uvedené v předchozím tipu můžete očekávat také.

Ušetříte peníze, pokud se rozhodnete už při koupi teleobjektivu. Pokud si napřed pořídíte stativovou destičku na originální nohu fotoaparátu, nejspíš se vám do poměrně drahé náhrady nohy nebude chtít - zůstane vám totiž nejen originální noha, ale také k ní přišroubovaná stativová destička.

Tvarovaná stativová destička RRS L-plate

9. tip: Vybírejte kulovou hlavu

Zcela pominu specializované hlavy - panoramatické, časosběrné, gimbal, s makroposuvem, motorizované a co já vím jaké ještě.. Důvod je prostý. Pořizují si je fotografové, kteří se specializují na určitý druh fotografie a ti většinou vědí, co hledají.

Extra pozor si dejte na video hlavy. Většina má jen jednu ovládací páku a pro fotografování je taková hlava nevhodná.

Dovolil jsem si vyloučit také třícestné hlavy a to především ze tří důvodů. Rozměr, váha a (ne)snadnost ovládání. A právě o těchto nevýhodách prodejci většinou mlčí. Z třícestné hlavy na tři strany vyčnívají až 20 cm dlouhé páky. Ty se při delším transportu dají odšroubovat, ale i po jejich odstranění je hlava podstatně větší, než většina kulových hlav. S váhou je to ještě horší, většina třícestných hlav váží víc než 0,75 kg a především hlavy Manfrotto obsazují kategorii 1-2 kg. Pro méně zkušené fotografy vstupuje do hry i určitá nesnadnost ovládání nebo také pomalost ovládání.

Ano, existuje jisté množství fotografů, kteří třícestné hlavě dávají přednost. Polovina z nich ví proč a důvody pro jejich volbu chápu. Druhá polovina ji má spíš proto, že se s třícestnou hlavou cítí víc jako profíci a že skutečně špičkovou kulovou hlavu nikdy nezkusili.

Volba je vás. Já se v dalším textu omezím už pouze na kulové hlavy.

Kulová hlava Manfrotto 3 cestná hlava Manfrotto Panoramatická hlava Acratech

10. tip: Omezte výběr na hlavy s upínacím systémem kompatibilním s Arca-Swiss

Spousta těch nejmenších kulových hlav je určena pro cestovatele, kde malé rozměry a váha jsou to hlavní, komfort užívání jde stranou. A ty místo upínacího systému mají jen 1/4" šroub. Toto řešení pro obecné užívání rozhodně nedoporučuju.

Stejně tak můžete vyloučit všechny kulové hlavy s upínacím systémem nekompatibilním s Arca-Swiss. Důvody jsem vysvětlil v 4. - 8. tipu výše.

Omezíme se na kulové hlavy s Arca-Swiss kompatibilním systémem, i když to naše hledání ztíží. Je s podivem, že právě tento důležitý parametr výběru stativové hlavy u našich předních prodejců fototechniky jako výběrové kritérium nenajdete vůbec. Je třeba každou stativovou hlavu rozkliknout a hledat informace o kompatibilitě a Arca-Swiss v popisu.


11. tip: Zkontrolujte tvar ovládacích prvků hlavy

Ideální provedení všech ovládacích knoflíků, či chcete-li koleček, je pogumované s výrazným tvarováním. S takovým knoflíkem budete schopni pracovat i v rukavicích a v mrazu.

Vyhněte se knoflíkům s jemným vroubkováním v plastovém provedení. Takové často zadrhávají a nejdou povolit, obzvlášť v mrazu. Zkušenosti ukazují, že nevhodné jsou i malé páčky ve tvaru slzy. S takovým ovládacím prvkem nelze v některých pozicích manipulovat, protože vyčnívající špička do něčeho naráží.

Ovládací prvky kulové hlavy Gitzo Ovládací prvky kulové hlavy Acratech

A dalších 14 tipů?

Pokračování - 25 tipů pro výběr stativu najdete na mém webu. Dozvíte se také, jaký stativ používám sám.


Emil Čelustka
31. října 2020

Copyright © 2016 - 2024 Emil Čelustka - Moravské Toskánsko / Moravian Tuscany